Budujemy dom na działce rolnej

Budowa domu na działce rolnej jest nieco skomplikowana, dlatego warto na początku wykonać kosztorys budowy domu. Działki rolne są zazwyczaj dużo tańsze od działek budowlanych. Jednak na działce budowlanej możemy budować dom od razu. Natomiast z działką rolną jest nieco inaczej. Co musimy zatem zrobić by wybudować dom na takiej działce? Jeśli chcemy wybudować dom jednorodzinny będziemy musieli naszą działkę odrolnić. Odrolnienie ziemi możemy uzyskać w gminnym wydziale geodezji i gospodarki przestrzennej. Odrolnienie ziemi zabiera jednak bardzo dużo czasu. Wiec zanim postawimy nas wymarzony dom może upłynąć nawet kilka lat.

Łatwiej mają rolnicy posiadający działkę rolną, gdyż mogą skorzystać z budowy siedliskowej. Budowa siedliskowa daje nam 1 ha do zagospodarowania co nie zawsze wystarcza. Odrolnienie ziemi jest bardzo złożonym procesem. Wszystko zależy od tego jaką ilość działek budowlanych posiada gmina, jakiej klasy jest grunt itp. Jeśli chcemy odrolinić użytki rolne I-III klasy, które mają powyżej 0,5 ha lub użytki rolne IV klasy o obszarze ponad 1 ha, gmina będzie musiała wystąpić o zgodne odrolnienia do ministra od spraw rolnictwa lub wojewody, co znacznie wydłuży odrolnienie ziemi.

Budowa domu na działce rolnej to duży problem

Dom na wsi może być zatem naszym planem długoterminowym. Jednak wystąpienie o odrolnienie ziemi nie zawsze musi przynieść taki efekt jakbyśmy tego chcieli. Proces ten możemy znacznie przyśpieszyć, jeśli umieścimy w projekcie budynek gospodarczy, który będzie świadczył o rolniczym wykorzystaniu nieruchomości. W takim wypadku będziemy mogli wybudować dom z gospodarstwem. Na takie rozwiązanie przystaje wielu właścicieli działek rolnych, gdyż jest ono szybsze i skuteczniejsze. Jeśli jednak nie pasuje nam takie rozwiązanie, musimy wyłączyć działkę z produkcji rolnej zgodnie ze wszystkimi przepisami i zarządzeniami.

Odrolnieniu ulęgają jednak tylko te części działki na których ma znajdować się dom, garaż, taras czy tez nasz przydomowy stawik- czyli te części, które są przeznaczone pod zabudowę. Oczywiście będziemy musieli ponieść koszty wyłączenia gruntu i rok rocznie opłacać opłaty. Są jednak przypadki w których taka oplata nie będzie od nas pobierana: kiedy wyłączeniu podlegać będzie do 0,5 ha przy budowie domu jednorodzinnego oraz do 0,02 ha dotyczącego każdego lokalu mieszkalnego, jeśli chodzi o budynek wielorodzinny. Widzimy zatem, że wybudowanie domu na działce rolnej nie jest tak proste jak jej zakupienie. Domki letniskowe możemy stawiać na ziemiach słabszych niż te na których stawiamy domy jednorodzinne.

Tagi: , , , ,

komentarze 2 do wpisu “Budujemy dom na działce rolnej”

  1. Dokumenty potrzebne do budowy domu | 123 domy napisał(a):

    […] które zastanawiają się nad tym, jaki będzie prognozowany koszt budowy domu, który planują postawić, z reguły nie mają powodów do zadowolenia. Nikt przecież nie chce […]

  2. Architekt – prestiżowa profesja | Buduje dom napisał(a):

    […] i najczęściej wybieranym przez klientów produktem. Obok nich dużym powodzeniem cieszą się projekty na domki letniskowe oraz altany. Architekt – prestiżowa […]