Jak dobrać grzejnik do aranżacji?

Żeliwne, żeberkowe kaloryfery to już przeszłość. Nowoczesna aranżacja wnętrz wymaga zastosowania niebanalnych rozwiązań nie tylko w przypadku dekoracji pomieszczeń, ale również przedmiotów czy sprzętów użytkowych. Nowoczesne grzejniki doskonale potrafią się wkomponować w każdy wystrój wnętrz.

Architekci, którzy tworzą gotowe projekty domów, opierają się głównie na grzejnikach płytowych umieszczonych pod oknami. Projekt instalacji c.o. powinien być konkretny z zastosowanie wybranych urządzeń na etapie tuż przed wykonaniem instalacji. Wybierając dopiero projekty domów mamy więc jeszcze trochę czasu, choć powoli możemy zacząć się zastanawiać nad dekoracyjnym charakterem grzejników.

Dekoracyjnym i funkcjonalnym… Nowoczesne domy łączą właśnie funkcjonalność z estetyką, tworząc wnętrza harmonijne, komfortowe i atrakcyjne. Nie inaczej jest z grzejnikami. Weźmy na przykład projekty małych łazienek. Nie jest prawdą, że mała łazienka to tylko domena małych mieszkań w domu. Mając np. dwie czy trzy łazienki na poddaszu, które stanowią osobną toaletę do każdej sypialni, raczej nie możemy sobie pozwolić, by każda z nich tworzyła salon kąpielowy.

Musimy więc stawiać na wielofunkcyjność. Grzejniki łazienkowe to bogata oferta na rynku. Dopasować je można do każdej, nawet najmniejszej toalety i jednocześnie sprawić, by doskonale komponowały się z jej wystrojem. Różne kolory, formy, różne rozmieszczenie drabinek daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Warto jednak pamiętać, że grzejnik łazienkowy może być również funkcjonalny, oczywiście poza jego główną funkcją grzewczą. Wystarczy zamontować na nim małe wieszaczki, by służył jako suszarka mokrych ręczników bądź wyposażyć w niewielkie półeczki, najczęściej szklane, na których ustawić można kosmetyki czy inne akcesoria łazienkowe. Mała łazienka potrzebuje przecież jak najwięcej nieinwazyjnych mebli.

Podobnie jest z korytarzem czy przedpokojem, o którym często zapominamy aranżując wnętrza. Grzejnik drabinkowy tu również nie ograniczy małej zwykle przestrzeni, a umożliwi na przykład suszenie przemoczonych czapek czy rękawiczek. Na rynku pojawiły się ostatnio bardzo atrakcyjne grzejniki poziome wyposażone w… ławeczkę, na której możemy usiąść zdejmując buty.

Z przedpokoju często wychodzą schody zewnętrzne lub schody wewnętrzne, jeżeli mamy domy piętrowe czy z poddaszem. Tu doskonale sprawdzi się gładki panel grzejnikowy, który można umieścić między dwoma zbiegami schodów, nie zabierając im powierzchni. Dzięki swojemu atrakcyjnemu designowi, dostępnemu w wielu kolorach, może stanowić dekorację miejsca, które zazwyczaj trudno ciekawie urządzić.

Jak dobrać grzejnik do aranżacji?

Ze schodów przenosimy się do sypialni. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, musimy mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Dlatego w sypialni doskonale sprawdzi się tradycyjny grzejnik płytowy umieszczony pod oknem. Jeżeli jest to jednak sypialnia dziecka nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać model o kanarkowym kolorze czy soczystej czerwieni, w zależności, jaką jest ogólna aranżacja wnętrza.

Warto wiedzieć, że niegdyś grzejniki płytowe wymagały podłączenia z boku, by ciśnienie odpowiednio dostawało się do grzejnika. Nowoczesne systemy grzewcze radzą sobie z tym problemem, więc instalacja grzewcza może być poprowadzona w podłodze. Dzięki temu i grzejnik można podłączyć od dołu, co sprawi, że nie będziemy mieć kłopotu z zamaskowaniem mało estetycznych rur. To doskonałe rozwiązanie sprawdzi się w modernistycznym salonie, gdzie rzadko już dekoracje okienne stanowią firany i zasłony. Nasze domy jednorodzinne są często wyposażone w piękne okna drewniane, nie mamy więc ochoty ich zasłaniać. Stosujemy więc na przykład dekoracyjne i funkcjonalne rolety wewnętrzne. Grzejnik w salonie jest więc wtedy odsłonięty, a połączenie od dołu nie utrudnia w żaden sposób aranżacji.

Ostatnim pomieszczeniem wymagającym instalacji grzejnika jest kuchnia. Ogrzanie kuchni jest dosyć ciężkim zadaniem z tego względu, że zwykle wykorzystujemy zabudowę kuchenną i na ścianie po prostu brakuje miejsca na grzejnik płytowy. Dlatego tu również warto zastosować grzejnik pionowy – najwęższe mają tylko 30 cm szerokości, więc zawsze znajdzie się dla nich miejsce. Jeżeli nasze projekty domów przewidują otwartą przestrzeń, czyli łączą kuchnię z salonem czy jadalnią, musimy pomyśleć też nad wyborem odpowiedniego koloru grzejnika, by idealnie komponował się z resztą wyposażenia.

Widzimy więc, że nowoczesne grzejniki mogą nie tylko spełniać swoją podstawową funkcję, ale być dodatkiem do oryginalnej aranżacji każdego wnętrza.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź do wpisu “Jak dobrać grzejnik do aranżacji?”

  1. Różne warianty projektów domów | Architekci napisał(a):

    […] Plan domu najczęściej zawiera podstawowe informacje dotyczące sposobu wykonania danego budynku. Głównie chodzi tutaj o wykonanie ścian czy przeprowadzenie poszczególnych instalacji oraz techniczne rozwiązania, które sprawią, że budynek się nie zawali i będzie nadawał się do użytku. Jednak coraz częściej w ofercie firm zajmujących się przygotowaniem tego rodzaju projektów można znaleźć również projekty domów z kosztorysem, który od razu uwzględnia ceny poszczególnych prac oraz dodatkowo może określać jakiego rodzaju materiały powinny być przeznaczone do budowy danego budynku wraz z konkretnymi cenami określającymi koszty wykonania danej pracy. Tego rodzaju projekt jest projektem podstawowym, a zarazem bardzo kompleksowym ponieważ dzięki tak przygotowanemu opracowaniu wiadomo ile będzie kosztować budowa domu oraz jakie środki należy podjąć, by budynek był wykonany z materiałów najwyższej klasy, a zatem był również wystarczająco trwały. Różne warianty projektów domów […]