Jak powstaje typowy dom jednorodzinny

Budowa domu jednorodzinnego to nie lada wyzwanie dla każdego. Jeśli posiadamy już nieruchomość na której stanie nasz dom, mamy część problemów z głowy. Jeśli jednak nie posiadamy działki, będziemy musieli ją zakupić, co wiąże się z wieloma formalnościami i kosztami. Przyjmijmy jednak, że mamy w posiadaniu sporą działkę na której chcemy wybudować dobre domy, a wszystkie dokumenty potrzebne do jego budowy mamy już gotowe. Takimi dokumentami są oczywiście wszelkiego typu zgody, plany i projekty domów bez których rozpoczęciem budowy naszego domu jest niemożliwe.

Jak powstaje typowy dom jednorodzinny

Jak powstaje typowy dom jednorodzinny

Projekt domu jednorodzinnego możemy nabyć w różny z sposób: korzystając z usług biur architektonicznych, kupując gotowy projekt w biurze czy też możemy kupić go drogą internetową. Posiadając projekt wiemy już czego chcemy i co ma powstać na naszej działce. Zanim rozpoczniemy budowę konieczne będzie zatrudnienie ekipy budowlanej, która podejmie się realizacji naszego marzenia. W tym celu najlepiej skorzystać z usług renomowanych firm, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasz dom będzie wykonany zgodnie z projektem. Pierwszym krokiem będzie wylanie fundamentów. Koszt fundamentów może być różny w zależności od materiałów, które zostaną wykorzystane. Fundamenty wykonane z betonu zbrojnego koszt około 3000 zł za 10 m3 za sam beton do tego dochodzą koszty stali zbrojeniowej (300kg/800zł) oraz koszty robocizny wynoszące od 1500 zł do 2000 zł. To najtańsze koszty wylania fundamentów. Następnie wylewamy podłogę, która może być wykonana w różny sposób, biorąc pod uwagę jej izolację (styropian, izolacja z folii budowlanej, izolacja betonowa, masa asfaltowa i inne).

Kolejnym krokiem jest wybudowanie ścian, które mogą być jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe. Wszystko zależy od tego jakie materiały zostały zaznaczone w naszym projekcie, gdyż to na nim oparte są wszelkie kosztorysy i plany. Wybór okien i drzwi możemy zostawić na później, tak jak wybór materiałów na schody, gdyż najpierw zostaną wykonane z betonu. Dach będzie kolejnym ważnym krokiem , dzięki czemu nasz dom osiągnie stan surowy. Kiedy już nasz dom będzie w stanie surowym, będziemy mogli zacząć jego wykańczanie, co będzie najprzyjemniejszą częścią budowy domu dla jego przyszłych mieszkańców. Wybieranie okien, drzwi, podłóg, kolorów i pokryć ścian i innych elementów i oczywiście na sam koniec umeblowanie, czyli m.in. wystrój salonu, który możemy zlecić specjaliście od aranżacji wnętrz.

Tagi: , , , ,

komentarze 2 do wpisu “Jak powstaje typowy dom jednorodzinny”

  1. Domki bez pozwolenia na budowę | Domy i Wille napisał(a):

    […] Budowa domu krok po kroku nie jest niestety wcale mniej skomplikowana wówczas, gdy budynek, który zamierzamy postawić ma małą powierzchnię. Nawet w takim przypadku nie możemy liczyć na ulgowe traktowanie, znacznie bardziej prawdopodobne będzie bowiem to, że za zaniedbania zostaniemy naprawdę surowo ukarani. Wiele osób przystępujących do budowy niewielkich domków już wcześniej konsultuje się więc ze specjalistami, każdy zgadza się bowiem z tym, że nawet niewielka powierzchnia wcale nie musi chronić nas przed naprawdę dużymi kłopotami. […]

  2. Na zewnątrz też musi być ładnie | Projekty domów z ogrodem napisał(a):

    […] wybudować samodzielnie lub zakupić gotowe, drewniane, które wystarczy dobrze osadzić w ziemi. Altana z drewna jest ciekawszą możliwością i daje pewne oparcie w dalszej aranżacji ogrodu. Dodatkowo wygląda […]