Jak szybko odświeżyć wnętrze?

Wiele czasu zajmuje nam aranżacja wnętrz nowych, świeżo wybudowanego domy parterowe. Zwracamy uwagę na każdy szczegół, każdy detal. Nowe meble, czyste ściany, starannie dobrane dodatki i dekoracje. To wszystko wymaga od nas nie tylko nakładu pracy, ale przede wszystkim dużych nakładów finansowych. Ale inwestujemy, bo na dom idealny czekaliśmy tak długo. Wybieraliśmy projekty domów, zatrudnialiśmy fachową ekipę, korzystaliśmy z pomocy architekta wnętrz.

Po kilku latach jednak sprzęty, meble, dekoracje nieco tracą na swojej świeżości. Nie chodzi tylko o to, że się zużywają, psują, wycierają – choć oczywiście ślady użytkowania są coraz bardziej widoczne. Ale również zmieniają się nasze potrzeby, gusta, oczekiwania. Lubimy nowości. Przeglądając katalogi wnętrzarskie wzdychamy, że może i nasze domy jednorodzinne warto odświeżyć i unowocześnić. Często jednak, szczególnie gdy przez lata spłacamy kredyt hipoteczny, brakuje nam funduszy, by zmienić zupełnie wystrój wnętrz. Jednak w prosty i tani sposób możemy dokonać rewolucji mieszkaniowych. Wystarczą ciekawe pomysły i trochę wolnego czasu.

(Jak szybko odświeżyć wnętrze?)

Malowanie ścian to jeden z najprostszych sposobów na zmianę aranżacji, a nawet zupełną zmianę stylu pomieszczenia. Na świeżym, czystym i pomalowanym zgodnie z najnowszymi trendami tle, nawet stare sprzęty i meble wyglądają jak nowe. Dotychczas ciemny i nastrojowy pokój, zamieni się w radosną przestrzeń, jeśli pomalujemy ściany w modne pastele czy ponadczasową biel. Ponadto warto pamiętać, że jasne zimne barwy powiększają optycznie pomieszczenia.

Możemy również zastosować ciekawe połączenia kolorów, faktur czy wzorów, by odmienić wnętrze. Jedna ściana krótsza, ciemniejsza od pozostałych skróci i poszerzy zbyt wąski pokój. Możemy wykonać na niej tynk dekoracyjny czy najmodniejszy ostatnio stiuk wenecki, podkreślając jakiś element wyposażenia.

Malowanie ścian wymaga jednak większego remontu, dużo pracy z wynoszeniem czy przestawianiem mebli, często również w czasie użytkowania pojawiają się na ścianach ubytki, rysy, które należy najpierw zatuszować, zanim położymy nową powłokę farby. Mniej czasu, choć nie mniej staranności, wymaga namalowanie na ścianach wzorów za pomocą szablonów. Wijąca się gdzieniegdzie gałązka róży, zwiewne liście czy bohater ulubionej kreskówki, jeżeli odnawiamy pokój dziecka, nada wnętrzom oryginalności i świeżości. Szablony malarskie możemy przygotować sami wycinając z tektury własny projekt lub kupić jeden z tysiąca dostępnych na rynku gotowych szablonów. Wnętrza dzięki nim na pewno nie będą szablonowe.

(Jak szybko odświeżyć wnętrze?)

Dekoracje okienne to kolejny ciekawy pomysł na odmianę pomieszczeń. W zależności od tego, jakie style aranżacji preferujemy, dekorujemy okno zwiewnymi, bajecznymi firanami, kolorowymi zasłonami lub dotychczasowe zwisające tkaniny dekoracyjne zastępujemy prostymi w montażu roletami. Rolety wewnętrzne dostępne są w wielu kolorach, wzorach, wykonane są z przeróżnych materiałów. Idealnym dopełnieniem aranżacji okna, jest wykorzystanie tego samego materiału do dekoracji pozostałych elementów wystroju. Możemy położyć podobną kapę na łóżko czy kanapę, obszyć poduchy, skrawki materiałów wykorzystać do stworzenia np. niebanalnych serwetek na stół. Dzięki temu dekoracja wnętrza będzie stanowiła harmonijną całość.

Dużą popularnością cieszą się ostatnio naklejki, ale nie tylko na ścianę, również dekorować i odnawiać można w ten sposób meble. Fronty mebli wyróżnione ciekawym czy zabawnym motywem sprawią, że nasza dotychczasowa komoda czy szafa nabierze zupełnie innego wyrazu. Możemy również wybrać naklejki na lodówkę czy szafki kuchenne – wiadomo, zabudowa kuchenna jest najrzadziej wymienianym zestawem w całym domu.

Warto pamiętać, że projekty domów zawierają często otwarte przestrzenie, łączące pokój dzienny z kuchnią i jadalnią. Zmieniona aranżacja wnętrza salonu wymaga również zmian w pozostałych pomieszczeniach. Wystarczy, że wybierzemy zupełnie nowe frontowe drzwiczki szafek kuchennych, by całkowicie zmienić wystrój kuchni. Mamy do dyspozycji wiele materiałów, kolorów. Nowoczesne domy preferujące minimalistyczny styl, stawiają na błyszczące laminaty, klasyczne domy dworki – na drewno i materiały drewnopodobne. Ważne, by cała otwarta przestrzeń była harmonijna i w jednym stylu.

(Jak szybko odświeżyć wnętrze?)

Remont domu nie zawsze wiąże się z dużym wydatkiem. Wystarczy odrobina fantazji. Dla większości pań domu obszycie poduszek czy nowej kapy na łóżko nie stanowi problemy, z wymianą drzwiczek mebli poradzi sobie każdy gospodarz (i na odwrót!). Nie musimy zatrudniać specjalistów, warto jednak podeprzeć się na ich wiedzy i pomysłowości, przeglądając poradniki wnętrzarskie czy katalogi mebli. Może coś nas zainspiruje, zaciekawi, pozwoli na to, by nasze domy jednorodzinne zmieniały się szybko i prosto wraz z nami.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

komentarze 2 do wpisu “Jak szybko odświeżyć wnętrze?”

  1. Standardowa zawartość projektu | Projekty Domów napisał(a):

    […] Standardowa zawartość projektu by admin under Jak budować? Projekty domów to dokumentacja architektoniczna uwzględniająca obowiązujące normy prawne i zawierająca optymalne rozwiązania konstrukcyjne, jakich wymagają domy jednorodzinne. […]

  2. Tanie i ekonomiczne projekty domów | Maszynki budowlane napisał(a):

    […] częściej stawiają na rozwiązania bardziej przyjazne ekonomiczne dlatego też decydując się na budowę domu zdecydowanie częściej wybierają domy parterowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że przy […]