Jak trzymać poziom, czyli robimy nowe wylewki

Czym dla samochodu ulica, tym dla domowników jest podłoga. Złościmy się jak kierowcy na kiepskiej drodze, na trzeszczący parkiet, kiwające się meble czy ciągle przecierającą się wykładzinę. Przyczyna tych niedogodności tkwi, najczęściej, w nierównej, popękanej i pełnej ubytków warstwie podkładu podłogowego, zwanego potocznie wylewką, a fachowo jastrychem.

Z tymi kłopotami borykają się bardzo często osoby kupujące stare nowoczesne domy jednorodzinne czy mieszkania. Jeśli po zerwaniu starej podłogi i skuciu wylewki okaże się, że konstrukcja nośna stropów jest w dobrym stanie i nie potrzebuje wymiany, to wystarczy położenie nowych podłóg. Tym bardziej, że często projekt domu przewidywał piwnice i projekt garażu, a przeznaczenie tych pomieszczeń w przyszłości ma spełniać różnorakie funkcje.

(Jak trzymać poziom, czyli robimy nowe wylewki)

Po wykonaniu niezbędnych prac izolacyjnych i zainstalowaniu ewentualnego systemu ogrzewania podłogowego, trzeba zrobić odpowiednio trwałą i zapewniającą dobre przewodzenie ciepła wylewkę. Do tego celu znakomicie nadaje się samopoziomująca masa podłogowa, która dodatkowo charakteryzuje się krótkim okresem wiązania.

Do wylewek na piętrach można stosować nieco tańszy, samopoziomujący podkład podłogowy. Oba te produkty wytwarzane są na bazie anhydrytu, cieszą się doskonałą opinią, zarówno wśród wykonawców podłóg, jak i użytkowników. Jeden jak i drugi materiał wykończeniowy zapewnia idealnie gładką, nadającą się pod każdy rodzaj wykładziny powierzchnię, ma wysokie parametry wytrzymałościowe, łatwość użycia oraz uniwersalność zastosowania.

W przypadku remontu starych domów, istotną zaletą tych anhydrytowych podkładów podłogowych jest stosunkowo niewielki ciężar wykonanych z nich wylewek. Nie obciążają, więc zbytnio stropów, co wpływa na wydłużenie ich żywotności.

W piwnicach, jeśli jastrych betonowy jest w dobrym stanie, aby go wyrównać i stworzyć jednocześnie odpowiednio wytrzymałą i trwałą warstwę użytkową, wystarczy użyć samopoziomującej masy szpachlowej. Jest to zaprawa produkowana na bazie cementu, przeznaczona do wykonywania takich właśnie cienkich, wyrównujących warstw.

Kupując stary dom jednorodzinny, nie mając wpływu na projekt domu, stajemy się często właścicielami i piwnicy i garażu. Pomieszczenia piwniczne mogą być wykorzystane na prowadzenie działalności gospodarczej albo na podręczny warsztat do samodzielnego majsterkowania.

Podczas ogólnego remontu warto zająć się też garażem. Zastosowanie posadzki cementowej da efekt trwałej, nośnej podłogi, która sprawdzi się w każdych warunkach, jest mrozo i wodoodporna, a więc w tym pomieszczeniu będzie szczególnie przydatna.

Do wylewania posadzek fachowcy używają specjalnego agregatu. Nie ma bałaganu, hałd piasku, ciągłej bieganiny w jedna i drugą stronę. Chałupnicze wylewki podłogowe robione z cementu, piasku i wody nie tylko zabierały mnóstwo czasu, ale i dawały mizerne efekty.

Wykwalifikowana ekipa, agregat i kilka godzin pracy dadzą doskonałe wyniki i na pewno spełnią oczekiwania właścicieli. W następnym wpisie przekonamy się jak ważne są aranżacje łazienek. Aranżacje łazienek można zacząć już po położeniu płytek.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentowanie wyłączone.