Jak zamaskować ubytki w ścianie?

Budowa domu nie należy do najłatwiejszych czynności. Zwykle warto zlecić to solidnej ekipie wykonawczej, by mieć pewność, że ściany wewnętrzne będą idealnie gładkie, proste i gotowe pod malowanie. Gdy remont dotyczy starych mieszkań, sporo czasu należy poświęcić na przygotowanie ścian do malowania.

Ubytki w ścianie powstają z różnych powodów. Czasem są skutkiem nieprawidłowej izolacji instalacji, czasem wynikiem mechanicznych uszkodzeń. Najczęściej jednak są wynikiem dekoracji ściennych – obrazki, półki czy szafki przeniesione w inne miejsca pozostawiają po sobie ślady kołków czy gwoździ.

Idealnie gładka powierzchnia to warunek prawidłowego wykończenia ścian. Farba powierzchniowa będzie się lepiej trzymała, a efekt będzie długotrwały i atrakcyjny.Niektóre rysy nie wymagają generalnego remontu i konieczności położenia gładzi czy tynku na całej powierzchni. Wystarczy te miejsca dobrze zaszpachlować, by ściana była jednorodna i gładka.

(Jak zamaskować ubytki w ścianie?)

Dostępne na rynku masy szpachlowe są elastyczne, przez co łatwe w nakładaniu i formowaniu. To sprawia, że poradzi sobie z nimi nawet początkujący wykonawca. Ważne jest, by ubytek szczelnie i idealnie wygładzić. Masa szpachlowa potrzebuje kilku lub kilkunastu godzin, w zależności od grubości warstwy, by dobrze zesztywniała i można było przystępować do szlifowania ściany. Pracowanie na mokrej jeszcze powierzchni przyniesie więcej szkody czy pożytku, dlatego nie ma się co spieszyć.

To, jakiego narzędzia użyjemy do szlifowania zależy od wielkości powierzchni. Jeżeli nie jest duża, wystarczy nam papier ścierny. Zawsze zaczynamy od grubszego papieru, przechodząc do coraz drobniejszej gradacji. Pamiętać trzeba również o tym, że materiał się szybko… ściera, musimy więc często zmieniać arkusze. Należy wykonywać papierem okrągłe dość energiczne ruchy. Jeżeli powierzchnia jest nieco większa, wygodnym narzędziem okaże się specjalna paca z rączką pokryta ściernym papierem. Możemy również użyć szlifierek elektrycznych, jedna raczej powinniśmy z nich zrezygnować przy ścianach gipsowych – tworzący się pył może uszkodzić mechanizm.

Nowe domy jednorodzinne łatwiej jest wykańczać, ale i tu zdarzają się elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, by powierzchnia była idealna i gotowa na przyjęcie farby. Projekty domów nowoczesnych to przede wszystkim wewnętrzne ściany gipsowe lub płyty gipsowo-kartonowe, które stanowią często aranżację wnętrz.

Tutaj warto szczególną uwagę zwrócić na elementy mocujące płyty gk. Często są zamocowane metalowymi wkrętami. Po pierwsze bezwzględnie musimy je pokryć preparatem antykorozyjnym, żeby z czasem nie powstawały rdzawe zacieki, a po drugie je również warto pokryć masą szpachlową i wyszlifować do perfekcyjnej gładkości.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

komentarze 2 do wpisu “Jak zamaskować ubytki w ścianie?”

  1. Kupujemy i odralniamy działkę | Centrum budowlane napisał(a):

    […] że budowa domu jest długotrwała, kosztowna i kłopotliwa potwierdzą wszyscy ci, którzy właśnie wprowadzają […]

  2. Stare czy nowoczesne budownictwo? | EkoDom Tynki napisał(a):

    […] szklanymi płatami – jak to zrobiono już przed kilkoma laty w stolicy Dolnego Śląska. Domy jednorodzinne z katalogu nabiorą nowych […]