Odnawianie mieszkania – sprzątanie

Przychodzi czas, kiedy odkładamy na bok projekty domów, plany wnętrz i wszelkie i inne urzędowe pozwolenia i zabieramy się do prostego, wręcz prozaicznego zajęcia – odnawiania mieszkania oraz aranżacje wnętrz.

Kiedy oczy cieszy już widok pięknych ścian i super białych sufitów, pora zająć się oknami, drzwiami i podłogą.

(Odnawianie mieszkania - sprzątanie)

Nowoczesne okna dachowe nie wymagają już tyle pracy i wysiłku, co te starego typu. Są proste w konserwacji i łatwo je utrzymać w czystości, jednak po malowaniu ścian potrzebują oczyszczenia.

Ramy okien drewnianych trzeba umyć wodą z delikatnym płynem, nie należy używać środków z amoniakiem, bo może on uszkodzić lakier. Małe otarcia czy zarysowania przeciera się drobnym papierem ściernym (granulat od 200 do 400), a po wysuszeniu nanosi się na nie lakier lub farbę, czyli to, czym pomalowane były fabrycznie.

Okna z PCW czyści się podobnie jak drewniane, trzeba jedynie pamiętać, aby nie usuwać zanieczyszczeń rozpuszczalnikiem. Może to spowodować uszkodzenie powierzchni, a za to brud wniknie głębiej.

Do mycia szyb rynek oferuje dużo wygodnych i ekonomicznych preparatów. Istnieją też domowe sposoby np. woda z octem lub amoniakiem (w proporcjach 1łyżka na 3 litry wody). Można to śmiało polecić, coraz liczniejszym, paniom domu, które ograniczają do minimum stosowania środków chemicznych.

Uszczelki silikonowe lub gumowe należy powlec specjalnym preparatem, który chroni przed wilgocią i zapewnia elastyczność. Tę czynność trzeba powtarzać zresztą – zdaniem fachowców – mniej więcej, co 6 miesięcy.

Przy okazji odnawiania warto, aby parapet wewnętrzny przeszedł również mały lifting. Można go pomalować, okleić dekoracyjną folią lub kupić parapet renowacyjny. Jest to rodzaj nakładki z laminowanej płyty lub z PCW, mocowanej samodzielnie na stary. Pomysł na kuchenny parapet to obłożenie go płytkami ceramicznymi lub korkiem.

Pora na drzwi wewnętrzne. Po usunięciu starej farby i oczyszczeniu z pyłu, warto przed właściwym malowaniem, pokryć je farbą podkładową. Polepszy ona efekt i przedłuży trwałość tej wierzchniej. A może w tych nowych, odświeżonych drzwiach zmienić klamkę?

Wreszcie podłoga, trzeba postarać się, aby i stara była piękna i czysta.

Podłoga drewniana powinna być odkurzona, przetarta wilgotną ścierką z dodatkiem odpowiedniego preparatu. Mocniejsze zabrudzenia usuwa się środkami na bazie żywic akrylowych.

Panele laminowane wycieramy wodą z płynem czyszczącym. Do tych podłóg w zasadzie nie powinno używać się szczotek, niszczą powierzchnię laminatu.

Kamienna podłoga, po umyciu, powinna być przetarta nabłyszczaczem i środkiem pogłębiającym barwę kamienia.

Płytki ceramiczne myje się wodą z detergentem, odświeżyć trzeba też fugi. Robi się to specjalnym preparatem, albo sposobem domowym… zwilżonym proszkiem do pieczenia.

Niezależnie, ile pomieszczeń przewidywał wybrany przez nas projekt domu i jakiego M jesteśmy posiadaczami, wszyscy, co jakiś czas, musimy takiego krótkiego odnawiania się podjąć. Nie zajmie to wiele czasu i wysiłku, szczególnie przy sprawnej organizacji pracy, a efekty są czasami większe niż nasze oczekiwania.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentowanie wyłączone.