Podłoga drewniana w łazience

Projekty domów nowoczesnych stawiają na… klasykę. Podłogi drewniane nadają wnętrzu elegancji i charakteru, który nie da się porównać z żadnymi imitacjami. Mimo iż drewno na podłodze stanowi dosyć duży wydatek, to inwestorzy bardzo często decydują się na to rozwiązanie ze względów właśnie estetycznych.

Drewno wykorzystujemy głównie w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Pokój dzienny czy salon z podłogą drewnianą wyglądają luksusowo. Ale ten luksus chcemy wykorzystać również w innych pomieszczeniach.

Aranżacja łazienki w drewnie wygląda bardzo wyjątkowo. Styl nowoczesny czy ostatnio najmodniejszy styl eko wykorzystuje już nie tylko drewniane meble łazienkowe, ale również stanowi drewnianą okładzinę podłóg i ścian. Czy jednak drewno na podłodze w łazience, gdzie jest bardzo wilgotno a woda często wylewa się na posadzkę, jest rozwiązaniem słusznym?

(Podłoga drewniana w łazience)

Na pewno nie powinniśmy się na to zdecydować, jeżeli nie będziemy mieli zbyt dużo czasu na pielęgnację drewnianej podłogi. Tutaj nie wystarczy mop i detergent, podłoga drewniana wymaga znacznie więcej zachodu.

Po pierwsze już po ułożeniu podłogi należy ją zabezpieczyć właściwym preparatem. Mimo iż najpopularniejszym środkiem jest lakier do drewna, który umożliwia zachowanie naturalnego koloru drewna i jego usłojenia i dodatkowo nabłyszcza powierzchnię, to jednak do łazienek nie jest on raczej polecany. Lakier łatwo zarysować, a przez szczeliny w warstwie wierzchniej woda bardzo szybko przedostać się może do paneli.

Należy więc zastosować olej do drewna, który ochroni podłogę przed wilgocią i nie będzie się rysował czy często ścierał. Jeżeli jednak zobaczymy, jakiekolwiek przetarcia na powierzchni, od razu należy je pokryć nową warstwą oleju. Olej można nakładać miejscowo, więc jedno przetarcie nie wymaga nowej warstwy na całej powierzchni.

Olej do podłogi nie zamyka porów drewna, zatem musimy liczyć się z tym, że podłoga drewniana może zmienić swój kolor. Mycie podłogi pokrytej olejem powinno ograniczać ilość zużytej wody. Zamiast detergentów z wodą, stosuje się raczej lekko alkaiczne środki, które odświeżą wygląd podłogi. Konserwacja podłóg drewnianych polega na nakładaniu specjalnych środków pielęgnacyjnych raz na jakiś czas.

Jeżeli dopiero urządzamy nasze projekty domów, najlepiej jest wybrać optymalny gatunek drewna, który stosować można w pomieszczeniach narażonych na wzmożoną wilgotność. Niestety nasze rodzime gatunki drewna nie są tak odporne na wodę, dlatego do łazienek poleca się gatunki egzotyczne drewna. Mają one niski współczynnik skurczu, dlatego parkiet drewniany nie rozsycha się i nie tworzy niebezpiecznych szczelin. Gatunki takie jak jatoba, merbau czy teak są odporne i twarde, wodoodporne dzięki zawartości olejków żywicznych.

Projekty domów nowoczesnych coraz częściej przewidują ogrzewanie podłogowe w łazience. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, ale dość trudne do aranżacji razem z drewnianą podłogą. Najlepiej układanie podłogi zlecić wykwalifikowanemu parkieciarzowi, który zdecyduje o wyborze odpowiednich desek. Drewno jest doskonałym izolatorem ciepła, więc jeżeli będzie za grube, ogrzewanie podłogowe nie spełni swojej roli.

Aranżacja łazienki w drewnie jest na pewno bardzo atrakcyjna, jednak wymaga starannego wyboru, profesjonalnego montażu i regularnej konserwacji.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Komentowanie wyłączone.