Podłoga drewniana w salonie

Podłoga drewniana to luksus, na który możemy sobie pozwolić. Mamy do wyboru lite drewno lub panele podłogowe, które również mogą nadać wnętrzu piękny wygląd. Bez względu na to, czy preferujemy tradycyjne czy nowoczesne projekty domów, drewno na podłodze sprawdzi się w każdym domu jednorodzinnym.

Reprezentacyjny salon

Domy jednorodzinne bez salonu czy pokoju dziennego, w którym zbiera się cała rodzina, gdzie przyjmuje gości i spędza wolny czas, to niezwykła rzadkość. Nawet małe mieszkanie zawsze ma „duży pokój”, który choć zwykle spełnia kilka funkcji, staje się właśnie miejscem reprezentacyjnym.

Podłoga w salonie musi być ładna, atrakcyjna wizualnie, ale także komfortowa i przede wszystkim trwała. Tańce podczas domowych przyjęć czy przestawianie mebli dla uzyskania większej przestrzeni, nie mogą zaznaczać na niej swoich śladów.

(Podłoga drewniana w salonie)

Drewniane podłogi w salonie najczęściej wykonane są z rodzimego dębu lub odpornych gatunków egzotycznych. Niezależnie, jaki materiał wybierzemy, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć. W salonie można użyć zarówno lakierów jak i olejów do drewna. Lakier można położyć w kilku warstwach, które zapewnią długoletnią ochronę powierzchni. Jeżeli nasze projekty domów przewidują duży, rozległy salon, a tak często mają np. domy parterowe łącząc pokój dzienny z kuchnią i jadalnią, warto rozważyć lakier na wysoki połysk, który nada dużemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Jeżeli pokój jest bardzo eksploatowany, lubią się w nim bawić dzieci, a pani domu paraduje na wysokich szpilkach, warto wybrać podłogę olejowaną. Każdą rysę łatwiej zatuszować wcierając w uszkodzone miejsce nową warstwę. Olejowaną podłogę dużo łatwiej poddać konserwacji, nie wymaga, jak w przypadku lakieru, użycia specjalistycznego sprzętu.

Drewno występuje w szerokiej palecie barw. Kolor podłogi warto przemyśleć, nie tylko ze względu na nasz gust, ale przede wszystkim ze względu na wielkość pomieszczenia, jakim dysponujemy. Należy zastanowić się także, czy aranżacja wnętrz nie będzie pełna i harmonijna, jeżeli kolor drewna będzie zbliżony do zastosowanego w stolarce okiennej czy drzwiowej. Nie powinno się mieszać gatunków, zamiast oczekiwanego szlachetnego efektu, osiągniemy chaos we wnętrzu.

Projekty domów nowoczesnych stawiają na minimalizm we wnętrzach. Do tego stylu najlepiej pasują jasne podłogi o jednolitej fakturze. Jeżeli stawiamy na projekty dworków, z klasyką i tradycją we wnętrzu, zastosujmy ciemniejsze barwy. Warto jednak pamiętać, że jeżeli dom jest niewielki, a pomieszczenia małe ciemna podłoga może je przytłaczać. Jasne barwy powiększają optycznie wnętrze, chyba że zastosujemy trik z jasnym sufitem i ciemną podłogą, który sprawi, że pokój wyda się wyższy.

Projektowanie domów często obejmuje instalację ogrzewania podłogowego. Zastosowanie podłogówki w salonie jest dobrym posunięciem. Grzejnikiem jest cała powierzchnia, co daje optymalny poziom temperatury, a komfort siedzenia na podłodze podczas zabaw z dziećmi czy oglądania filmu nie da się z niczym porównać. Ogrzewanie podłogowe wymaga jednak niezbyt grubej warstwy drewna, gdyż materiał ten jest doskonałym przewodnikiem ciepła, które po prostu może nie dochodzić do naszych stóp, jeżeli drewno ma grubość większą niż 15 mm.

Plany domów powinniśmy tak przygotować, by ograniczyć duże masywne meble stojące na kablach grzejnych, które zwykle są poprowadzone pod całą powierzchnią. Dlatego meble ustawiajmy raczej pod ścianą. Jeżeli jest to nie możliwe – nowoczesne domy dawno zrezygnowały z tzw. meblościanek – zamontujmy pod meblami nóżki o wysokości min. 5 cm. Nóżki te oczywiście powinny mieć filcowe podkładki, które nie będą rysowały podłogi podczas przesuwania sprzętów.

Podłoga drewniana w salonie buduję atmosferę domowego ciepła, sprzyja rodzinnym spotkaniom i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Wybór kolorów, a także dopasowanie materiałów do naszych możliwości finansowych niech będzie zachętą dla nas do stworzenia drewnianej podstawy naszych czterech ścian.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź do wpisu “Podłoga drewniana w salonie”

  1. Przydomowe altany ogrodowe | Dom i Wnętrza napisał(a):

    […] chcemy schronić się przed deszczem czy zbyt ostrym słońcem. Często projekt altany przypomina projekt domu jednorodzinnego, jednak często są po prostu w formie wiaty, w której ustawione są stoliki i ławeczki, gdzie […]