Ubieramy okna – wszystko o roletach, żaluzjach i markizach

Projekty domów określają liczbę i wielkość okien, ale to nie one decydują o urodzie budynku i jego wnętrz.

Najważniejsze jest światło, mieni się różnymi odcieniami, bywa ciepłe i łagodne, rozproszone lub nieprzyjaźnie ostre. Akcesoria do okien umożliwiają regulację ilości i intensywności światła wpadającego do pomieszczenia. Bogata paleta wzorów i kolorów zapewni harmonijny aranżacje wnętrz.

Wybieramy zasłony, firanki, ozdobne karnisze, lecz nie zawsze taka dekoracja okienna wystarcza, a często okazuje się być niewystarczająca. Coraz częściej decydujemy się na kilkuelementową oprawę okien – do firan dołącza się rolety, żaluzje bądź markizy. Nierzadko te osłony występują samodzielnie, bo oferta producencka jest bardzo bogata i atrakcyjna.

Wybór okiennych osłon zależy od wielu czynników: ilości, wielkości i kształtu okien, sposobu ich otwierania, stylu wnętrza, użytkowych cech poszczególnych rozwiązań. Także tworzywa, z których się je wykonuje mają wiele różnorakich właściwości i dlatego decyzja jest trudna.

Ubieramy okna – wszystko o roletach, żaluzjach i markizach

Wiele rozterek bywa udziałem tych, którzy chcieli kupić projekty domów, ale żeby ów dom jednorodzinny był tym wymarzonym, również nie jest łatwo osiągnąć.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, dość tanim, ale skutecznym i o bogatym wzornictwie są poziome żaluzje aluminiowe lub z PVC. Są one trwałe, dają możliwość dokładnego dawkowania światła. Jeśli mają neutralny kolor i wygląd, zamontowanych, szybko przestajemy zauważać. Mogą być również niezwykłą atrakcją wnętrza, bo kolorystyka ich jest niemal nieograniczona.

Żaluzje drewniane kreują w pomieszczeniach ciepły klimat i styl, w zależności od odcienia drewna tradycyjny lub bardziej nowoczesny. Mogą z powodzeniem występować jako jedyna ozdoba okna.

Zasada regulacji światła jest podobna, jak żaluzji aluminiowych, ale wymaga nieco więcej siły. Grubość drewnianych lamelek to minimum 2 mm, co przy szerokości 25, 35 lub 50 mm stają się elementem dosyć masywnym.

Innym rozwiązaniem są wewnętrzne drewniane okiennice czyli shuttery. Dotąd mało u nas popularne, drogie i wymagają odpowiedniej scenografii. Świetnie wyglądają w bardzo dużych pomieszczeniach, na rozległych powierzchniach okiennych. Nadają wnętrzom stylowy charakter, chroniąc je skutecznie przed światłem, przegrzaniem w lecie, a wychłodzeniem zimą, a także, co jest nie bez znaczenia przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Montuje się je we wnęce okiennej lub na jej zewnątrz, a także na ścianie.

Jest jeszcze jedna osłona okienna, niezwykle bogata w odmiany, wzory i materiały – to rolety wewnętrzne. Są to produkty tekstylne, bambusowe, drewnopochodne lub ze specjalnie preparowanego papieru. Mogą być marszczone albo układające się w fałdy, wykończone ozdobnymi taśmami czy falbanami, zasłaniające światło całkowicie. Są z tkanin półprzejrzystych, które dozują światło grając barwnymi efektami albo przejrzyste, drapowane finezyjnie, upinane w oknach jedynie dla ozdoby. Wszystkie one różnią się sposobem podnoszenia i dużą rozpiętością cen.

Nietypowe kształty okien do niedawna przysparzały wiele kłopotów. Rewolucyjnym rozwiązaniem jest nowy system montażu, który pozwala umieścić rolety na każdym poziomie okna. Jest to tzw. plisa, czyli elegancka, dekoracyjna zasłona przeciwsłoneczna, której konstrukcja pozwala uzyskać nietypowe kształty.

Gdy projekt domu przewiduje taras przylegający do salonu, to doskonałym pomysłem na jego zadaszenie są zewnętrzne markizy. Jeśli z niego nie korzystamy, wystarczy je zwinąć i całe wnętrze odzyskuje dostęp do naturalnego światła. Markizy przeciwsłoneczne wytwarza się z wytrzymałych, wodoodpornych i niepodatnych na warunki atmosferyczne materiałów, a nowoczesne technologie pozwalają na skuteczną ochronę każdego okna i tarasu, a także na całkowite zmechanizowanie działania tej osłony.

Okna drewniane czy okna PVC zaopatrzone w odpowiedni rynsztunek pozwalają zapanować nad naturą, jednocześnie cieszą oczy i świetnie dekorują nasz dom.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentowanie wyłączone.