Wybieramy podłogę do kuchni

Zastanawialiście się jaka jest podłoga w takich pomieszczeniach jak kuchnia nowoczesna? Podłoga w kuchni musi być odporna niemal na wszystko, łatwo osiągać czystość, ale bez efektu lodowiska, a do tego powinna być ładna, gdyż stanowi niebagatelny element wystroju wnętrza naszego domu. Projekty domów prezentują kuchnie zamknięte, ale również otwarte na salon czy jadalnie – podłoga w takim pomieszczeniu powinna się komponować z aranżacją całej otwartej przestrzeni. Szczególnie jeżeli chodzi o dom parterowy to podłoga ma duże znaczenie.

Wybór podłogi zależy od wielu czynników, od zasobności portfela, od pomysłowości gospodarzy czy architekta, ale też od ilości osób i częstotliwości ich przebywania w tym pomieszczeniu. Liczna rodzina i codzienne gotowanie wymagają twardego i odpornego tworzywa, samotna osoba, korzystająca z kuchni sporadycznie, znacznie te wymagania obniża

Przyjrzyjmy się czterem rodzajom kuchennej podłogi. Może pomożemy komuś w podjęciu decyzji, może, komuś spodoba się nasz projekt. Domu całego nie urządzimy, ale choć trochę podpowiemy.

Podłoga ceramiczna

(Podłoga ceramiczna)

Najlepszy wybór to terakoty i gresy porcelanowe. Rynek przedstawia naprawdę dużą ofertę tego produktu. Gładkie, z fakturą, w naturalnych kolorach albo jaskrawe. Im mniej porowate, o spieczonej, zwartej strukturze, tym odporniejsze.

Terakota na określone grupy, skale i stopnie, które ją charakteryzują. Fachowcy radzą stosować w kuchni płytki o stopniu twardości 6-8, ścieralności w klasie nie niższej niż III, a nasiąkliwości 3-6 procent w grupie II.

Podłogę ceramiczną kładzie się na równym podłożu z wylewką i koniecznie zagruntowanym masą samopoziomującą. Projekty domów często przewidują instalację ogrzewania podłogowego. Odporne płytki to najlepsze okładzina na „podłogówkę”

Podłoga z wykładziną

Jest to propozycja dla ceniących nowoczesność, użyteczność, lubiących zmiany stosunkowo niewielkim kosztem.

Wykładziny są trwałe, łatwo je utrzymać w czystości, no i stają się coraz bardziej efektowne, możemy wybierać wśród wielu rodzajów i gatunków.

Bardzo popularna jest wykładzina z PVC, jedno lub wielowarstwowa. Dzięki swojej budowie zapewnia trwałość kolorów, nie szkodzi jej intensywne użytkowanie, doskonale izoluje i amortyzuje.

Wykładzina naturalna z linoleum jest trudno zapalna, odporna na żar papierosowy, nie niszczy się pod wpływem olejów, kwasów, tłuszczów. Jest dobrą izolacją termiczną i akustyczną.

Wykładziny te przykleja się na równym, gładkim podłożu, zapobiegnie to ewentualnemu dostaniu się pod nią np. rozlanej wody.

Podłoga drewniana

Podłoga drewniana tworzy przytulne, ciepłe i pełne uroku wnętrze.

Jeśli drewno będzie dobrze zabezpieczone, praktycznie jest niezniszczalne. Na kuchenną podłogę wybieramy twarde drewno, takie jak dąb, buk, grab, jawor, orzech, grusza, jesion, lub jeszcze twardsze egzotyczne z jatoby, merbau, badi czy ipe.

Zabezpieczenie podłóg z litego drewna to twardy lakier i olej, a z desek warstwowych to lakier ochronny, utwardzony z dodatkowymi dwoma warstwami lakieru renowacyjnymi.

(Podłoga drewniana)

Podłogę z litych desek kładzie się na legarach z izolacją z wełny mineralnej, klepki i mozaikę przykleja się do równego betonowego podłoża, a deski warstwowe na wylewce z pianką izolacyjną.

Panele podłogowe

Taką podłogę daje się ułożyć w prosty sposób, bez zbędnego bałaganu i samodzielnie, co pozwala na oszczędności. Panele są coraz lepszej jakości i coraz ciekawsze wzorniczo, ale nie bardzo nadają się do kuchni dużo eksploatowanych, nie są odporne na wodę.

Czy pomogliśmy w wyborze, czy dzięki tym radom nasz projekt domu nabierze realnych kształtów?

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

komentarze 2 do wpisu “Wybieramy podłogę do kuchni”

  1. pmdhsqqou napisał(a):

    vERcKw dkfvxrowclff, [url=http://nwkwnmlxoutc.com/]nwkwnmlxoutc[/url], [link=http://zasrtqwlqeyf.com/]zasrtqwlqeyf[/link], http://wcyznlaorgbk.com/

  2. Projektowanie domów | Własny Dom napisał(a):

    […] nieprawdopodobnie czasochłonne i wymagają ogromnego skupienia. Jednym z trudniejszych zadań są schematy domów parterowych na wąska działkę, gdyż ziemia budowlana jest niesamowicie droga i trzeba sobie radzić na […]